Reference klarinetistů

Po mnoha letech výuky v ZUŠ jsem zcela nadšená Novou klarinetovou školou od pana Zdeňka Kužely. Oba díly jsou metodicky velmi dobře zpracované a nechybí ani vtipné ilustrace. Věřím, že to bude pro žáky motivující i v tom ohledu, že jsou přiloženy doprovody k určitým písničkám a skladbám. Některé jsou však nahrané v tempu, ve kterém ne každý žák zvládne danou písničku zahrát. Protože jsem i lehce pokročilá ve hře na klavír, dokáži podle akordických značek žáka bez problémů doprovodit a je skvělé, že jsou akordy napsané už v transpozici pro b klarinet. Navíc bezkonkurenční cena za tak kvalitní zpracování.

Jana Dubšíková, DiS

učitelka v ZUŠ Ivančice a Oslavany

Skvěle vymyšlená a sestavená klarinetová škola. Děti si užijí spoustu zábavy. A radost ze hry je nejlepší recept na rychlé pokroky, které přeji všem mladým klarinetistkám a klarinetistům.

MgA. Jan Mach Ph.D.

Pedagog Akademie múzických umění v Praze
1. klarinetista České filharmonie

S radostí doporučuji všem začínajícím klarinetistkám a klarinetistům tuto novou Školu hry na klarinet od pana Zdeňka Kužely. Je výborně napsaná a doplněná o pěkně zpracované zvukové doprovody. Myslím si, že by se mohla všem začátečníkům líbit a motivovat je k dalšímu zdokonalování ve hře na klarinet.

prof. Mgr. Milan Polák

pedagog HF JAMU, Pražské konzervatoře a Hudební školy a Gymnazia hl. města Prahy

Se Zdeňkem jsme se potkali během našich konzervatorních studií a v mé paměti zůstal jako velmi aktivní a pilný klarinetista, využívající naplno možností, které mladému adeptu hudby konzervatoř nabízí. Hodně se ptal- nejen pedagogů, ale i nás ve vyšších ročnících. Pamatuji se i po těch, dnes už více jak 20 letech, na naše diskuze o hudbě obecně i o klarinetu samotném- se Zdeňkem byla navíc vždycky i hromada legrace. To všechno se vlastně odráží v jeho Škole- jsou to poznatky, které získal jako student, zkušenosti, které nasbíral jako pedagog a hráč, a co se mi líbí nejvíc- nechybí ani úsměv a lehkost… České země zastávaly co do počtu vydaných škol hry na klarinet jedno z předních míst v Evropě. Obdivuji, že Zdeněk našel tolik síly a odvahy a připravil pro další generace školu novou. Novou nejen datem vydání, ale i co do poznatků a postupů v ní obsažených. Všem začínajícím klarinetistům- mým budoucím kolegům- přeji hodně trpělivosti, úspěchů a myslete na to, že ta zvířátka na obrázcích se při hře neusmívají jen tak pro nic za nic… Z hraní musíte mít hlavně radost a úsměv navíc pěkně zpevní nátisk.

MgA. Lukáš Daňhel, Ph.D.

Pedagog Konzervatoře Brno
1. klarinetista Filharmonie Brno

Jsem rád, že po mnoha letech můžeme přivítat do života novou klarinetovou školu. Je tomu již hezká řádka let, co jsme byli v tomto oboru na jednom z předních míst ve světě. Málokterá z menších zemí se mohla pochlubit hned čtyřmi školami klarinetové hry (Stanislav Krtička, Jiří Kratochvíl, Antonín Doležal a Bedřich Zákostelecký). Jenže jak plynul čas, tak tyto školy již pomalu obsahově i metodicky zastarávají. Jsem proto rád, že autor mladší hudební generace a jeden z mých bývalých žáků Zdeněk Kužela, si před sebe postavil nelehký úkol – napsat klarinetovou školu nové generace, která by využívala všech moderních vymožeností, které se v období od vydání zmíněných klarinetových škol objevily. Doufám, že obsahově i výtvarně vynalézavá Nová škola hry na klarinet osloví všechny adepty hry na jeden z nejkrásnějších hudebních nástrojů. Velmi mne potěšilo, že koncepce této školy je založena i přes všechnu modernost na českých lidových písních a koledách. Navíc je tato škola pojata optimisticky, s důvěrou ve schopnosti žáků – tedy podle hlavních zásad našeho největšího pedagoga Jana Amose Komenského – Škola hrou!

Přeji všem adeptům studia hry na klarinet silný dech, pevné nervy, vytrvalost a samé dobré plátky!

Mgr. Lubomír Bartoň

profesor hry na klarinet na brněnské Konzervatoři (již 45 let)